ספרי אפיה

ספרי אפיה רבותיי… ספרים!

כן, למרות המגוון וההיצע הרחב של סרטונים שקיימים ברחבי הרשת (ואין להקל בהם ראש כלל וכלל), ספרים תמיד היו המקור הראשון שלי ללמוד ולהעמיק על כל נושא שקשור באפיה.

קריאה של כל כך הרבה ספרי אפיה אפשרה לי לכתוב עמודי למידה מקוצרים ששמים דגש על חלק מהאתגרים שאופים בתחילת דרכם נתקלים בהם.

וכמובן שהרגשתי מחויב להציג כאן גם את רשימת ספרי אפיה המומלצים ביותר בעיני בעמוד זה.

הראשון מבין סדרת ספרי אפיה שאני מתכנן להוציא: "אפיה בריאה"

ספר האפיה הראשון שלי – Bake It Healthy (אפיה בריאה)

בסרטונים שלי רואים אותי מקציף קצפות ומגלגל שמרים עתירי שומן בלי סוף. אבל למען האמת אני שומר על אורח חיים די בריא ומאוזן מבחינת תזונה וספורט (חייבים לאזן את כל הסוכר והחמאה איכשהו 😉). אבל, וזה אבל גדול, אני בשום אופן לא נמנע מאכילת מאפים ומתוקים. כן יש תקופות שבהן אני חוטא קצת יותר, ויודע שאחריהן יגיעו תקופות שבהן אני אתנזר קצת יותר. וזה בסדר גמור, לפחות לפי דעתי.

אז הספר הראשון שכתבתי, פורסם במרץ 2023, והוא כולו עוסק בעקרונות של אפיה בריאה יותר על ידי שימוש בחומרי גלם שהם קצת יותר טובים לגוף שלנו. פרסמתי את הספר בעקבות דחף עז לפרסם הרבה מהידע שלי ולנצל אותו למטרה חשובה של מודעות לתזונה מאוזנת, תוך כדי תשומת לב לערכים התזונתיים והרכיבים שמצויים במזונות נפוצים שאנחנו צורכים. מעבר למתכונים מדויקים, הוא כולל גם טבלאות ערכים תזונתיים עבור כל מתכון. הספר זמין אך ורק בשפה האנגלית, וכרגע לפחות אין תוכניות ממשיות (רק תכנית מגירה) לתרגם אותו לעברית. הכל תלוי כמובן בביקוש הקהל. את הספר פרסמתי באמזון ופלטפורמות נוספות שמפיצות ספרים בהוצאה עצמית. אתם מוזמנים להיכנס לקישור למעלה, שם תוכלו למצוא פרטים נוספים אודות הספר וכמובן לצפות בטריילר של הספר.

ספרי אפיה מומלצים:

החיפושים שלי אחרי ספרי אפיה טובים ואמינים אף פעם לא נגמרים. כמובן שאם אתם אופים בתחילת דרככם, הספרים של קרין גורן הם מקום טוב להתחיל בו בעיקר בגלל שהם מאוד ידידותיים לאופה המתחיל, כתובים בצורה ברורה ומכילים מתכונים מדויקים. גם אצלי בבית יש את כל הספרים שלה.

אבל בשלב מסוים הרגשתי שהספרים של קרין, מדהימים ככל שהם, לא נותנים לי את ההבנה והידע המקצועי שכל כך היה לי חשוב בתחילת הדרך, כדי לדעת בדיוק למה מתכון מסוים לא מצליח, ואפילו חשוב מכך- למה מתכון מסוים כן מצליח.

וכאן אני רוצה להעלות נקודה קצת כואבת.

לצערי הרב, עם כל החיפושים שאני עושה בחנויות הספרים בישראל (וממשיך להסתכל כל הזמן), אין ספרים מקצועיים ומפורטים לאפיה בעברית. ספרים בודדים מציעים פיסות מידע מפוזרות שאינן באמת תורמות לעקומת למידה טובה. ידע מקצועי בארץ לרוב נרכש דרך השתתפות בלימודי קונדיטוריה במוסדות שונים בארץ. בתחילת דרכי, לא יכולתי להירשם ללימודים במוסדות האלו (מכל מיני סיבות אישיות וכלכליות) והחלטתי ללמוד לבד מספרים באנגלית בלבד. אם יש לכם אנגלית ברמה טובה, הפסקה הבאה היא עבורכם.

ההמלצה הכי חמה שאני יכול לתת על ספרי אפיה מקצועיים, היא לספרים של האופה האמריקאית האגדית רוז לוי-בירנבאום (Rose Levy Beranbaum).

אני מתאר לעצמי שיש כאן כבר קוראים שיודעים מי היא, אבל די בטוח שהדורות הצעירים לצערי, לא מודעים כלל מי היא. אני בכל אופן גיליתי אותה ממש במקרה תוך כדי שיטוט באינטרנט. יש ברשותי את כל הספרים שפרסמה עד היום (11 ספרי אפיה במספר) והם פשוט נכס, דוגמה ומופת לחזון שלי בתור מה שצריכים להכיל ספרי אפיה מושלמים. במיוחד אם הם נועדו לצרכים לימודיים.

אני אגיד מראש שהספרים שלה עמוסים במידע, כל ספר סביב ה-400-500 עמודים בממוצע. זה הרבה טקסט לקרוא. אה כן, ואת כולם קראתי לפחות פעמיים 😂.

גם בגילה המופלג (79, נכון לכתיבת שורות אלה) רוז מנהלת בלוג אפיה פעיל שבו אנשים יכולים לשאול שאלות והיא לגמרי בודקת ועונה (!!!) גם על השאלות הנפוצות ביותר, בלי פוזה, בלי לשפוט והכי חשוב – נותנת תשובות מפורטות להפליא (אני יודע את זה כי הייתי מפציץ אותה במיליון שאלות בתחילת דרכי).

וכאן מגיעה גם התחייבות קטנה שלי למי שקורא את השורות האלה – מי שקורא את הספרים שלה בעיון, יגלה שכל התשובות לכל השאלות כבר נמצאו. ואני אסביר למה:

  1. כל המתכונים מדויקים לרמת הגרם הבודד, כך שגם אדם שאופה את העוגה הראשונה שלו, יצליח בלי שום תקלה ושום הסתבכות. המתכונים כתובים בצורה כל כך מפורטת ברמה שאף ספר מתכונים בעברית לא מצליח לפרט.
  2. לצד כל מתכון יש הרבה טיפים להצלחה, הערות והצעות לשינויים.
  3. כל הספרים מכילים הסברים מאוד ארוכים, מפורטים ומגובים בהרבה ניסיונות שנעשו על ידי רוז, על מנת להגיע לתוצאה המושלמת. כלומר, ברוב המקרים רוז כבר ניסתה משהו שחשבנו בעצמנו פעם לנסות והיא חוסכת לנו את האכזבה שצפויה לנו.
  4. רוז כתבה מגוון של ספרים נפרדים בנושאים מאוד ספציפיים: ספר על עוגות, לחמים, מאפים, עוגיות ועוד. זה עוזר מאוד כשרוצים ללמוד ולהבין כל נושא בנפרד.

לסיכום, ההמלצה שלי על ספרי אפיה היא חד משמעית. אין נושא שרוז לא כיסתה בספרים שלה, והיא מבחינתי המנטורית הרוחנית הבלעדית שלי לאפיה 😊

כמו שאני רואה את זה, מי שקורא את כל הספרים שלה, ידע לאפות בצורה מושלמת, לא משנה מה הוא יעשה או ישנה במתכון.  אז זה הסוד הקטן שלי שאני שמח לחלוק גם איתכם ומקווה שתבדקו מה יש לה להציע במידה וזה מעניין אתכם!

Scroll to Top
דילוג לתוכן